Rudolf Steinertől
Csodáld a szépet,
Óvjad az igazat,
Tiszteld a nemeset,
És tedd meg a jót.
Ez vezet minket, embereket,
Ez vezet a célhoz.
És az igaz tetthez,
Érzésben békéhez,
Gondolatban fényhez,
És tanít bízni mindeneket.
Rudolf Steiner
antropozofus
Az antropozófia kifejezés a görög "antropos" - melynek jelentése: az ember - és "sophia" - jelentése bölcsesség - szavakból tevődik össze.
Ez azt jelenti, hogy a természettel, a kozmosszal és a sorsával kapcsolatban lévő, saját magára ráébredő ember
áll a középpontban. Az antropozófus gyógyászatban is.
Az antropozófus gyógyászatnak immár majdnem százéves hagyománya van. Integratív koncepcióját Dr. Ita Wegman (1876-1943) orvosnővel együtt közösen fejlesztette ki Dr. Rudolf Steiner (1861-1925), az antropozófus szellemtudomány megalapítója.
Mindkettőjüknek fontos volt, hogy az antropozófus orvosok a természettudományos tudás és gyakorlat terén naprakészek legyenek.
Az antropozófus orvoslás azért korszerű, mert az embert egész személyiségként veszi figyelembe. A páciensek nagy része ma már nem akarja, hogy a betegségére redukálják, és megfosszák önállóságától.
Az antropozófus orvosok támogatják pácienseiket saját felelősségükben, elismerik jogaikat; támogatják őket abban, hogy részt vegyenek a terá pia irányultságának kiválasztásában, és erösítik őket abban, hogy saját maguk fenntartsák egészségüket.
Az antropozófus gyógyászat nem alternatív, hanem integratív orvoslás, amely a természettudományos, nyugati orvosláson alapszik, ezt azonban szellemtudományos nézőpontokkal egészíti ki.
A diagnosztikában és terápiában minden olyan módszert, eszközt alkalmaz, mellyel a nyugati orvoslás rendelkezik: orvosi eszközöket, mint a computeres- és mágneses rezonancia-tomográfiát (CT és MRT), műtéteket, vegyi úton előállított, szintetikus gyógyszereket, vagy az intenzív orvoslást.
Ezeken túl azonban olyan nézőpontokat is bevon a gyógyításba, melyeket az ember életútja, lelki és szellemi állapota egyéni színezetűvé es testileg észlelhetővé tesz. Ilyenek például: a test felépítése és a testbeszéd, a tartás, a légzés, a kézfogás milyensége, a mozgás jellegzetességei, az alvási szokások, a meleg és hideg területek eloszlása a test felületén, a ritmusok.
|
|
![]() ![]() ![]() |
|
ezekből a terápiák egész sora ered, a melyeket
|
gyógyeuritmia egy mozgásterápia, amely a beszéd és mozdulatok mellet zenét is alkalmaz. A test olyan formáló erőit ébreszti fel, melyek a betegség során elveszhetnek, és vegetatív történéseket is befolyásol a szervezetben. A magánhangzóknak és mássalhangzóknak ebben más és másfajta mozgás felel meg.
A "B"-nél például a karokat a felsőtest előtt hajtjuk össze. Eközben az ujjak szorosan egymáshoz simulnak. A "B" egy óvó mozdulat, mellyel az ember magának teremthet burkot, melyben biztonságban van.
A terápiás rajzolás és festés
a színek és formák lelki megélését teszi lehetővé, és ezeken keresztül befolyásolja a szervezet élettani működését.
Az eszközök itt ecset, festék, kréta, ceruzák és papír.
Ezekkel a beteg ember eszközt kap a kezébe ahhoz, hogy a passzív elszenvedésből kiszabadítsa magát, és egy új, saját aktivitást és felismerést fedezhessen fel.
A zene a hangon, dallamon, harmónián, hangzáson és a ritmuson keresztül belső megélések kapuit nyitja meg. Az érzelmeket szólítja meg, nem az intellektust.
Ütős-, fúvós-, pengetős-, és húros hangszereket alkalmaznak, valamint az emberi hangot. A választás a páciens egyéni helyzete alapján történik, és a betegség súlyosságától valamint stádiumától függ.
A terapeutával együtt hallgatnak, improvizálnak vagy akár csak érzékelnek dallamokat, hangzatokat és ritmusokat.
A ritmikus masszázs a hagyományos gyógymasszázson alapszik, dr. Ita Wegman és dr. Margarethe Hauschka (orvosnők) fejlesztették ki. Szívó, ritmikusan hullámzó vagy simító mozdulatokkal élénkíti a test nedveinek áramlását. Így a kórosan megszilárdult és besűrűsödött szövetek oldódhatnak, és ismét mozgásba lendülhetnek. | |
![]() ![]() ![]() ![]() |
A külső beavatkozások az antropozófus gyógyászat nélkülözhetetlen részei. A fürdők, borogatások, feltétek, bedörzsölések - mind a szervezet életfolyamatait serkentik és erősítik. A nyugtatató és lazító olajokkal végzett olajdiszperziós fürdők védőburkot vonnak a szervezet köré, és melegítik az egész testet. A borogatások és pakolások célzottan a szervek anyagcseréjét aktiválhatják. |
![]() |
A lábfürdő az azt követő lábbedörzsöléssel lehúzza a kilégzést, és elmélyíti a légzést. Mindkettő közelebb hozza az embert önmagához.
Ha súlyos betegség húzta ki a talajt a lábunk alól, a lábbedörzsölés és - fürdő nagyobb biztonsághoz és állóképességhez segít hozzá. |
A homlokra, karra és lábra bedörzsölt ötágú csillag arany-, levendula- és rozmaring krémmel belső nyugalmat és higgadtságot kölcsönöz.
Egy olyan korban, amikor a társadalomban az elmagányosodás és elidegenedés mindennapos, az effajta, testileg közvetlenül érzékelhető odafigyelés különösen fontos, és sokrétűen gyógyítóan hat. |
|||||
|