Craniosacralis kezelésről bőve
A cranio-sacralis terápia anatómiája
A cranio-sacralis rendszer egy erős félig-zárt hidraulikus rendszer a dura materen (kemény agyhártya) belül, amely körülveszi az agyat és a gerincvelőt, ebben fejlődik az agy és az idegrendszer. Ez egy membránútvonal, amely a fej belső felületén kezdődik és a gerincvelő belső burkán át a keresztcsontig húzódik. Ebben termelődik és kering az agyi-gerincvelői folyadék.
Az agyi-gerincvelői folyadék termelődése, felszívódása és keringése egy ritmust hoz létre, melyet cranio-sacralis ritmusnak nevezünk. A cranio-sacralis ritmust úgy kell elképzelni, mint ahogy a szívverésünknek és légzésünknek is van ritmusa, úgy az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának is van, és tapintással érzékelhető.
A cranio-sacralis terápiával az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának ritmusát megállapítva és befolyásolva érjük el a gyógyító hatást. Ha a ritmus nem egyenletes, az fizikai vagy érzelmi traumák elraktározódása általi blokkokat jelez a kötőszövetben. Ha feszülés van a kötőszövet egy részében, az az egész rendszerre kihat és akadályozza az agyi-gerincvelői ritmus egyenletes áramlását. Ha a kötőszövet egy adott irányba elhúzódottá válik, és a blokk hosszú ideig fönnáll, akkor a szervezet alkalmazkodik és a kötőszövetben máshol is blokkok keletkeznek. Ezáltal az agyi-gerincvelői folyadék nem tud egyenletesen keringeni, így az egész szervezetünket irányító idegrendszer munkája is akadályozott. Amíg ezeket a blokkokat nem oldjuk fel, folyamatos fájdalom jelentkezhet, vagy kiinduló pontja lehet újabb betegségeknek. Mivel a cranio-sacralis rendszer az agytól indul és a keresztcsontig tart, ezért könnyen megeshet, hogy a gerinc alsó részét ért sérülés vagy trauma kihathat a koponyára is.
A cranio-sacralis ritmus érzékelésének segítségével a szöveteken keresztül érzékelni lehet a szervezeten belüli blokkokat, amelyek akadályozzák a folyadék egyenletes áramlását. Ezért olyan hatásos a cranio-sacralis terápia!
E ritmust kitapintva nagyon finom érintésekkel az izmokon, szöveteken keresztül feloldhatóak a blokkok, és a koponyacsontok enyhe mozgatásával is segítünk a szervezetnek, hogy az agyi-gerincvelői folyadék akadály nélkül áramolhasson. Azáltal, hogy feloldjuk a blokkokat, a cranio-sacralis folyadék mintha átöblítene és kitisztítana bennünket, megadva a segítséget ahhoz, hogy helyre álljon a szervezet belső egyensúlya.
mindannyiunkban keringő agyi-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) egyenetlen áramlása szövet közti feszültségeket jelez a cranio-sacralis rendszerben. A cranio-sacralis rendszer a koponyától (cranium) a keresztcsontig (sacrum) tartó erős, vízálló hártya a kemény agyhártyán (dura mater) belül, amely körülveszi az agyat és a gerincvelőt. Ebben a félig zárt rendszerben kering az agyi-gerincvelői folyadék, és itt fejlődik szervezetünk karmestere, az idegrendszer.
Nagyon fontos, hogy az agyi-gerincvelői folyadék egyenletesen áramoljon, mert csak így tudja támogatni az idegrendszer munkáját. Ellenkező esetben az információ nem megfelelő módon jut el a szervhez vagy szervrendszerhez, és ez betegséget okozhat. A folyadék áramlásának van egy kitapintható ritmusa, amelyet a tapasztalt terapeuta meg tud különböztetni az izomtónustól, a szív és a légzés ritmusától. A ritmus kitapintásával érzékelhetők a szövet közti feszültségek a kemény agyhártyán belül, amelyeket különféle technikákkal fel lehet oldani.
A cranio-sacralis terápia felfedezése
William G. Sutherland nevéhez fűződnek az 1920-as években a cranio-sacralis rendszerben lezajló élettani folyamatok kutatásai és megfigyelései. Megfigyelései alpján kezdetben csak osteopathák és kiropraktorok dolgoztak.
Azt tapasztalták, hogy a koponyacsontok varratai nem egyesülnek szilárd összeköttetésekben, mint ahogy az addigi általános nézet alapján az köztudott és elfogadott volt az anatómiában. Ez az új nézet igen heves vitákat váltott ki.
Ennek következtében létrejött egy kutatócsoport, melynek Dr. John Upledger lett a vezetője. Céljuk az volt, hogy bebizonyítsák a koponyacsontok mozgásának ténylegességét. A kísérleteket élő főemlősök koponyacsontjain végezték el antennák által rögzített rádióhullámok segítségével. Ezáltal mérhető volt a csontok mozgása.
Ezt követően az e mögött meghúzódó mechanizmust kellett bizonyítani. Így hozták összefüggésbe a dura mater(kemény agyhártya) és az agyi-gerincvelői folyadék fontosságát a cranio-sacralis rendszerben.
Pontosan ez az, amely megkülönbözteti az Upledger-féle cranio-sacralis terápiát más cranialis technikáktól.
A cranio-sacralis terápiáról további információt, angol nyelven, az Upledger Intézet honlapján olvashat.
Kinek ajánlott és kinek nem ajánlott a cranio-sacralis terápia?
Kiknek segít a cranio-sacralis terápia?
-
Azoknak, akiknek a családi és munkahelyi nagy teljesítmény kényszer állandó idegességet és feszültséget okoz.
-
Azoknak, akik egy átdolgozott és idegeskedéssel teli nap után alig várják, hogy végre pihenhessenek.
-
Azoknak, akik az elalvással olyannyira küszködnek, hogy már csak az altató jelenti az egyetlen mentsvárat.
-
Azoknak, akik reggel felébredve ólomsúllyal és fejfájással kelnek és el sem tudják képzelni az ébredést élénkítő kávéjuk nélkül.
-
Azoknak, akik a nagy rohanás közepette reggelire és ebédre sincs idejük.
-
Azoknak, akiknek már a gyomruk is összerándul a munkahelyük gondolatától és attól a nagy elvárástól, amely aznap vár rájuk.
-
Azoknak, akik még szabadidejükben is képtelenek ellazulni és kikapcsolni zakatoló gondolataikat.
-
Azoknak akiknél a felgyülemlett feszültség már nem tartható kordában és nem tudják irányítani.
-
Azoknak, akik az egyre csak gyorsuló mókuskerék csapdájába esve már képtelenek lelassulni és kicsit lazítani.
-
Azoknak, akik képtelenek a munkahelyi konfliktusaikat helyben lerendezni és emiatt a családi békéjük látja kárát.
-
Azoknak, akiknél a fejfájás és a migrén már napi szinten jelentkezik és akadályozza a mindennapjaikat.
-
Azoknak, akiknél már egy tartós egészségügyi probléma is társul mindennapi problémáik mellé és emiatt még nehezebb az éjszakai pihenés, a türelem és a tolerancia.
A cranio-sacralis terápia hatásmechanizmusa alapján már bizonyítottan segített:
-
krónikus hát- nyak- és derék panaszoknál,
-
fejfájás, migrén és fülzúgás enyhítésében,
-
álmatlanság és krónikus fáradtság megszüntetésében,
-
görcsös fájdalmaknál,
-
emésztési problémák megszüntetésében,
-
műtétek utáni gyorsabb felépülésnél,
-
fokozott életvitel következtében kialakult feszültség, stressz csökkentésében.
Vannak olyan esetek, melyeknél nem ajánlott a cranio-sacralis kezelést alkalmazni:
-
belső koponyaalapi vérzés,
-
tumor, fertőzés, hematóma, aneoryzma a cranio-sacralis rendszerben,
-
akut koponyaalapi- és keresztcsonti törés, vagy hátgerinc törés,
-
koponyaűri nyomás.
A cranio-sacralis terápia Magyarországon még új keletű gyógymód, de hatékonyságának köszönhetően egyre elterjedtebbé kezd válni, és egyre többen felismerik, hogy ezzel az alternatív gyógymóddal könnyebben kilábalhatnak a betegségekből és megelőzhetik azokat.